15 Temmuz 2010

İl Porto İftar Sofrasında Geleneksel ve Modern Tatlar Birarada

Bebek Koyu’nun en güzel manzarasına sahip İl Porto, Ramazan ayı boyunca iftarını unutulmaz bir boğaz manzarası eşliğinde açmak isteyenlerin gözdesi olacak.

Ramazan için Osmanlı/Saray mutfağı klasiklerini Türk damak tadına uygun İtalyan-Akdeniz mutfağıyla buluşturan İl Porto; bu yıl iftarın geç saatlerde açılacak olması ve yazın en sıcak ayına denk gelmesi sebebiyle hazırladığı ramazan yemekleri hafifletiyor ve daha da hafif yemekler isteyenler için alternatifler sunuyor.


 
Yağışlı havalarda teras keyfi sürüyor; şeffaf koruyucular sizi yağmur ve serin havadan koruyarak keyfinizi sürekli kılacak

Mekanın denizin neredeyse içindeymiş hissi veren manzarasının tadını yağmurlu havalarda da gerektiğinde tavan ve kenarları kaplayan şeffaf koruyucular sayesinde çıkarabileceksiniz. Yağmuru kapalı bir ortamdan izlemeyi sevenler ise İl Porto’nun tüm masaları boğaz manzaralı; son derece şık iç kısmında yemeklerine devam edebilecekler.

 
Ramazan mönüsünde Saray mutfağıyla İtalyan mutfağı buluştu

İl Porto’nun ramazan mönüsü zengin ve organik iftariye tabağıyla başlıyor. Tabakta; Kars kaşarı, Erzincan Tulumu, Edremit sele ve yeşil zeytini, Kayseri’den özel getirilen pastırma, domates, petek bal, kaymak, sahanda iki göz yumurta ve hurma var. Tabağın üzerine mideyi rahatlatmak ve iştah açmak için süzme mercimek ya da ezo gelin çorbası geliyor. Bu çorbalara alternatif olarak mekanın meşhur İtalyan’ı Minestrone çorbasını da tercih edebilirsiniz.


 
Ana yemek olarak Saray mutfağından seçilip bu usulle pişirilen Beğendili kebap, ya da fırında (ya da güveçte) Kuzu incik seçilebilir. Et sevmeyenler limonlu-kremalı tavuk, ya da levrek-somon ızgara yiyebilecek. Vejateryenler ya da pizzadan vazgeçemeyenler için sebzeli , 4 peynirli ya da karışık incecik pizzalar yapılacak. Seçilen ana yemeğe ramazan mönüsüne özel ; şarapla pişirilmeyen porcini mantarlı Risotto ve Akdeniz mutfağından bol yeşillikli Mista salatası eşlik edecek.

Tatlı olarak yemeği fazla kaçıranlar İl Porto’nun düşük kalorili spesiyal tatlısı Panna Cotta’yı alabilir, ama gönlünüz geleneksel tatlılardan yana ise narlı güllaç, portakallı baklava ya da incir tatlısına bayılacaksınız. Yemek boyunca suyunuz, demleme çayınız ve sakızlı Türk Kahveniz ramazan mönünüzde İl Porto’nun ikramı olarak gelecek.

İl Porto ramazan mönüsü tüm bu seçeneklerle 59 TL olarak belirlendi. Rezervasyon mutlaka öneriliyor.


İl Porto:

Küçükbebek Cevdet Paşa Caddesi
No: 58/1 Bebek İstanbul
Tel:( 0 212) 287 95 34


 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails